Бурята, която помете Тексас - добър урок и за България

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Бурята, която помете Тексас - добър урок и за България

21132
на 24.02.2021
Бурята, която помете Тексас - добър урок и за България

Последвайте ни в Google News Showcase

Когато зимата неочаквано дойде в Хюстън, носейки смърт, само лошите стари въглищни централи спасиха американския щат Тексас от тотален колапс. Неочакваните минусови температури и ледени бури буквално пометоха енергийното сърце на САЩ, предизвикаха невиждан срив в енергийната система, което погуби живота на десетки американски граждани.

препоръчано

Това налага няколко извода, които трябва да направи всеки здравомислещ експерт или просто човек с логическо мислене. Трагедията в Тексас може да е добър урок и за българите.

Слънчевите и вятърните мощности, дори когато са в колосални количества, могат да подведат енергийната система дори на южен и топъл щат като Тексас, а България е с значително с по-студен климат от граничещия с горещо Мексико прочут щат. Значително, е много меко казано, за това всякакви мантри, че България може да се топли и осветява само от ВЕИ, соларни паркове и перки, на този етап просто са  далеч от реалната ситуация.

Единствените реални енергийни централи, които могат да се справят с екстремни зимни ситуации са атомните, газовите и въглищните. Само, че България е далеч от силата на ядрената енергетика на САЩ при газовите мощности може да има проблем с доставките на гориво и всъщност достъчно запаси и възможност за работа в тежки зимни условия имат само въглищните централи.

До една красива вятърна перка и блестящ фотоволтаик те могат да изглеждат стари и грозни, но работят. Това може да е неприятен факт за всеки по-краен фен на зелените идеи, но си остава факт.

Когато студът удари като мразовит чук, да отвърнат могат само уж остарелите „аналогови” въглищни ТЕЦ-ове. Това показват събитията не само от Тексас, но и от навсякъде по света, където природата ни показва, че в нея дремят климатични стихии, пред които изглеждаме нищожни.  

Всички планове за декорбонизация на България трябва да се правят изключително внимателно, защото нашите земи по традиция стоят на пътя на атмосферните фронтове, нахлуващи от безкрайния руски Север. Такава ни е географията, вятър може да донесе както пясък от Сахара, така и лед от Сибир. Държа да отбележа, че в света отдавна се говори не за глобално затопляне, а за глобални климатични промени, обяснено просто - едни модели вещаят, че можем да станем субтропична страна, а други, че може да имаме скандинавски климат.

В дългосрочен план, заради промени на океанските течения като Гълфстрийм, може в Европа да стане не по–топло, а далеч по–студено. Независимо дали бъдещето ни вещае градини от портокалови дръвчета в днес студеното софийско поле или нови ледени епохи, енергетиката ни трябва да се променя със стратегическо мислене за евентуални последствия при сериозни климатични бедствия.

Тоталната електрификация на отоплението, такава каквато е в Тексас, където номер едно е Негово величество климатикът, показва, че при определени обстоятелства това може да изиграе изключително лоша шега. С други думи, когато става дума за отопление, електрическата енергия трябва да има задължително и други алтернативи.

Самото производство на такава енергия трябва да бъде силно диверсифицирано. В новия свят, където индустрията, дигиталните технологии и всеки човек на планетата потребяват доскоро немислими количества електрическа енергия е добре промените в мощностите, които я произвеждат, да бъдат анализирани и реализирани с изключителен национален  прагматизъм. Преди да имаме работещи водородни или други технологии, нека не отричаме напълно потенциала на въглищата и да наричаме дори природния газ „преходно” гориво.

Преходно гориво към какво? Водород? Енергия от подземни термални източници? Фотоволтаични  централи, разпънати в близката земна орбита? Футурологията предлага много, но за сега всичко е по –скоро в сферата на смелите надежди. Когато имаме ясен отговор на това на коя енергийна технология може да разчитаме надеждно,  дългоочакваната трансформация на българската енергетика може да получи ясна посока и цел. За сега най - реалистична е постепенната замяна на въглищата с природен газ и биомаса, като пак не забравяме, че зимата въглищата си остават най-надеждното гориво.

Идеите и мечтите са много, но истината, е че поне в България през зимата енергийната система се справя, защото някой навремето се е сетил да построи едни обикновени топлофикации.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете
ПИК TV x
Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО) Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО)
ново
Днес: 89
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК